Начало Контекст Между 150 и 220 души годишно завършват курсове за водолази у нас
9681
България

Между 150 и 220 души годишно завършват курсове за водолази у нас

Между 150 и 220 души всяка година завършват курсове за водолази у нас, каза Илия Кръстев, завеждащ учебната дейност в Българската национална асоциация по подводна дейност (БНАПД).Южното Черноморие е по-атрактивно, тъй като има повече потънали кораби, докато Северното е по-сурово, посочи Иванова.

| 30 Ноември 2024, 17:47 ч.
Между 150 и 220 души годишно завършват курсове за водолази у нас
Между 150 и 220 души годишно завършват курсове за водолази у нас
Снимка © БТА

Между 150 и 220 души всяка година завършват курсове за водолази у нас, каза Илия Кръстев, завеждащ учебната дейност в Българската национална асоциация по подводна дейност (БНАПД).

Хора от Кюстендил и околните села се събраха на пътя Кюстендил – София в близост до мястото на инцидента, при който по-рано загина момиче на 18 години. С едноминутно мълчание и падане на колене събралите се хора почетоха паметта на загиналото момиче. Те положиха и цветя на мястото на инцидента.

На място бе кметът на община Кюстендил Огнян Атанасов, както и председателят на Общинския съвет Димитър Велинов. Хората изразиха своето недоволство от проблема с конете, които излизат на пътя Кюстендил – София и от това, че години наред той не е решен. Кметът Атанасов каза пред събралите се хора, че пътят и земите около него не са общински. Той допълни, че Общината е изградила 10 км електропастир, а през януари 2025 година предстои за собствена сметка да ремонтира осветлението, за което има разрешение от Агенция "Пътна инфраструктура".  

Кметът пое ангажимент да о

Остава в сила въведеното ограничение за движение на товарни автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала, съобщиха от Областното пътно управление (ОПУ) в Смолян.   

Снеговалежът в област Смолян продължава, пътищата са проходими при зимни условия. Близо 50 машини разчистват и обработват републиканската пътна мрежа в планинската област, допълниха от ОПУ. 

На общо 217 сигнала за произшествия са реагирали служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) през изминалото денонощие. Това съобщиха от дирекцията на своя уебсайт.

Ликвидирани са общо 68 пожара. С преки материални щети са възникнали 26 пожара, от които 13 в жилищни сгради, две в спомагателни, временни или паянтови постройки, осем в транспортни средства и три други. Без нанесени материални щети са възникнали 42 пожара, от които един в сухи треви, горска постеля и храсти, 13 в отпадъци, 24 в готварски уреди и комини, четири други.

Извършени са 146 спасителни дейности и помощни операции, от които четири при катастрофи в транспортни средства.

При пожарите няма загинали и пострадали.

Общо 22 % от българите заявяват, че 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, а 24 % - по-лоша. Мнозинството - 54 %, не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с минимална разлика (не повече от 2 до 3 процентни пункта) с дадените в края на 2023 г. Точи сочи национално представително проучване на агенция "Алфа рисърч". Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света, коментират от агенцията. 

Проучването е проведено в периода 1 – 10 декември 2024 г. сред национално представителна извадка. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи. Изследването е част от мониторинга на "Алфа Рисърч" и се реализира със собствени средства. 

В по-общ план, след десетилетия

По-често да се обслужват цветните контейнери за събиране на отпадъци от опаковки в дните около празниците - това изисква Столичният инспекторат от организациите за оползотворяване. Допълнителното обслужване на съдовете за разделно събиране цели да не се допуска препълване на контейнерите и замърсяване на улиците и градската среда, съобщиха от Столичната община (СО). 

Мярката е превантивна предвид очакваното увеличение на отпадъците от опаковки през този месец и особено в празничните дни в края на годината. Така наречените „цветни контейнери“ се обслужват от „Екопак България”, „Екобулпак” и „Булекопак”. Столичният инспекторат призовава гражданите да подават сигнали, когато забележат нередност при извозването на отпадъците. 

Усилията за интензивно събиране на опаковките в пиковите периоди е част от последователните

По думите на заметник-председателя на организацията Дарина Иванова непрекъснато расте и интересът на чуждестранните туристи към възможностите за гмуркане в Черно море.

Южното Черноморие е по-атрактивно, тъй като има повече потънали кораби, докато Северното е по-сурово, посочи Иванова. Според нея за много от чуждестранните водолази Черно море все още е екзотична дестинация. По думите , ги привлича това, че акваторията е по-особена, като основното предизвикателство е по-ниската видимост.

Интересните места в нашите води са на дълбочина до 40 метра, посочи Илия Кръстев. Според него ниската видимост прави акваторията дори по-интересна за гмуркачите. Има водолази, „разглезени“ от моретата с по-бистри води, и когато дойдат, им е много интересно, каза още той. Двамата експерти допълниха, че атрактивни за гмуркачите са флората и фауната в Черно море, тъй като са различни от останалите морета. През всеки сезон нашето море „предлага“ нещо различно като изживяване, освен това има и много потънали обекти, които също привличат вниманието на водолазите, каза Дарина Иванова. 

Като проблем пред водолазната дейност у нас Кръстев посочи липсата на законови разпоредби за нейната безопасност. По думите му, членовете на БНАПД работят по наредбите на международните организации, най-вече на Световната конфедерация по подводна дейност. Според Кръстев у нас липсва и нормативна уредба за устройството на водолазните центрове и клубове. Той отбеляза, че допреди 10 години асоциацията е полагала усилия да бъдат въведени национални правила, но държавните органи не са обърнали внимание на темата. Вече се отказахме и работим с международните документи, посочи Кръстев.

Иванова допълни, че на национално ниво би трябвало да бъдат опростени процедурите с издаването на разрешителни за гмуркане до потънали кораби, каквито по българското крайбрежие има достатъчно. По думите , е нужно да се облекчат и правилата за потапяне на обекти в морето. Други държави използват всички възможности да потапят ненужни кораби, лодки, вагони, които стават туристически атракции, но с течение на времето се превръщат и в изкуствени рифове, обясни тя.

Двамата експерти днес бяха сред участниците в юбилейната конференция на БНАПД. По случай 25-ата годишнина от основаването на асоциацията бяха връчени възпоменателни плакети на заслужили дейци за развитието на водолазната дейност в България.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 8000 абонати в страната остават без ток; държавата отпуска помощ за засегнатите домакинства
На територията на България има към 8100 абонати, които все още нямат електроподаване. Около 105 населени места все още продължават да са без електрозахранване, каза служебният мини ...
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов се срещна с гражданите на Габрово
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов се срещна с гражданите на Габрово, които се бяха събрали пред сградата на Общината. Събирането им е трето поред за днес в израз ...
Отстранена е аварията на магистрален водопровод „Гложене“
Отстранена е аварията на магистрален водопровод „Гложене“, каза управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски.  По думите му водоподаването в селата, където то бе спря ...
Мъж от Перник е проявил агресия към дежурния педиатър в „Детско отделение“, съобщи директорът на МБАЛ „Рахила Ангелова“
Мъж от Перник е проявил вербална агресия към дежурния педиатър д-р Дарина Кадийска в „Детско отделение“, съобщи директорът на пернишката Многопрофилна болница за активн ...
Вече четвърти ден в Ловешка област има населени места без ток, кметовете очакват ситуацията да се нормализира
Вече четвърти ден в Ловешка област има населени места без ток поради аварии след падналия обилен снеговалеж. Има села и без водоподаване. Ситуацията обаче започва да се нормализира ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Над 8000 абонати в страната остават без ток; държавата отпуска помощ за засегнатите домакинства
На територията на България има към 8100 абонати, които все още нямат електроподаване. Около 105 населени места все още продължават да са без електрозахранване, каза служебният мини ...
Поради повреда е преустановено плаването на румънския ферибот „Европа“, съобщиха от „Гранична полиция"
Фериботният румънски кораб „Европа“, обслужващ граничния контролно-пропускателен пункт „Никопол“, преустанови плаване от и за Румъния поради повреда. Т ...
Близо 30 населени места са без електрозахранване, случващото се не е основание за обявяване на бедствено положение, каза кметът на Габрово
Думата безобразие е доста мека за това, което се случи и продължава да се случва на територията на община Габрово. Това заяви на пресконференция за медиите кметът на Габрово Таня Х ...
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов се срещна с гражданите на Габрово
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов се срещна с гражданите на Габрово, които се бяха събрали пред сградата на Общината. Събирането им е трето поред за днес в израз ...
Почти всички населени места в Троянско вече имат електрозахранване, в Ловешко все още има села без ток
Почти всички населени места в Троянско вече имат електрозахранване, отделни абонати и улици все още са без ток. Това съобщи кметът на общината Донка Михайлова. По думите токът с ...
Тикер в 03:32 ч.
На територията на България има към 8100 абонати, които все още нямат електропода ...
Начало Контекст
9681
България

Между 150 и 220 души годишно завършват курсове за водолази у нас

Между 150 и 220 души всяка година завършват курсове за водолази у нас, каза Илия Кръстев, завеждащ учебната дейност в Българската национална асоциация по подводна дейност (БНАПД).Южното Черноморие е по-атрактивно, тъй като има повече потънали кораби, докато Северното е по-сурово, посочи Иванова.

| 30 Ноември 2024, 17:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Между 150 и 220 души годишно завършват курсове за водолази у нас
Между 150 и 220 души годишно завършват курсове за водолази у нас
Снимка © БТА

Между 150 и 220 души всяка година завършват курсове за водолази у нас, каза Илия Кръстев, завеждащ учебната дейност в Българската национална асоциация по подводна дейност (БНАПД).

Хора от Кюстендил и околните села се събраха на пътя Кюстендил – София в близост до мястото на инцидента, при който по-рано загина момиче на 18 години. С едноминутно мълчание и падане на колене събралите се хора почетоха паметта на загиналото момиче. Те положиха и цветя на мястото на инцидента.

На място бе кметът на община Кюстендил Огнян Атанасов, както и председателят на Общинския съвет Димитър Велинов. Хората изразиха своето недоволство от проблема с конете, които излизат на пътя Кюстендил – София и от това, че години наред той не е решен. Кметът Атанасов каза пред събралите се хора, че пътят и земите около него не са общински. Той допълни, че Общината е изградила 10 км електропастир, а през януари 2025 година предстои за собствена сметка да ремонтира осветлението, за което има разрешение от Агенция "Пътна инфраструктура".  

Кметът пое ангажимент да о

Остава в сила въведеното ограничение за движение на товарни автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала, съобщиха от Областното пътно управление (ОПУ) в Смолян.   

Снеговалежът в област Смолян продължава, пътищата са проходими при зимни условия. Близо 50 машини разчистват и обработват републиканската пътна мрежа в планинската област, допълниха от ОПУ. 

На общо 217 сигнала за произшествия са реагирали служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) през изминалото денонощие. Това съобщиха от дирекцията на своя уебсайт.

Ликвидирани са общо 68 пожара. С преки материални щети са възникнали 26 пожара, от които 13 в жилищни сгради, две в спомагателни, временни или паянтови постройки, осем в транспортни средства и три други. Без нанесени материални щети са възникнали 42 пожара, от които един в сухи треви, горска постеля и храсти, 13 в отпадъци, 24 в готварски уреди и комини, четири други.

Извършени са 146 спасителни дейности и помощни операции, от които четири при катастрофи в транспортни средства.

При пожарите няма загинали и пострадали.

Общо 22 % от българите заявяват, че 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, а 24 % - по-лоша. Мнозинството - 54 %, не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с минимална разлика (не повече от 2 до 3 процентни пункта) с дадените в края на 2023 г. Точи сочи национално представително проучване на агенция "Алфа рисърч". Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света, коментират от агенцията. 

Проучването е проведено в периода 1 – 10 декември 2024 г. сред национално представителна извадка. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи. Изследването е част от мониторинга на "Алфа Рисърч" и се реализира със собствени средства. 

В по-общ план, след десетилетия

По-често да се обслужват цветните контейнери за събиране на отпадъци от опаковки в дните около празниците - това изисква Столичният инспекторат от организациите за оползотворяване. Допълнителното обслужване на съдовете за разделно събиране цели да не се допуска препълване на контейнерите и замърсяване на улиците и градската среда, съобщиха от Столичната община (СО). 

Мярката е превантивна предвид очакваното увеличение на отпадъците от опаковки през този месец и особено в празничните дни в края на годината. Така наречените „цветни контейнери“ се обслужват от „Екопак България”, „Екобулпак” и „Булекопак”. Столичният инспекторат призовава гражданите да подават сигнали, когато забележат нередност при извозването на отпадъците. 

Усилията за интензивно събиране на опаковките в пиковите периоди е част от последователните

По думите на заметник-председателя на организацията Дарина Иванова непрекъснато расте и интересът на чуждестранните туристи към възможностите за гмуркане в Черно море.

Южното Черноморие е по-атрактивно, тъй като има повече потънали кораби, докато Северното е по-сурово, посочи Иванова. Според нея за много от чуждестранните водолази Черно море все още е екзотична дестинация. По думите , ги привлича това, че акваторията е по-особена, като основното предизвикателство е по-ниската видимост.

Интересните места в нашите води са на дълбочина до 40 метра, посочи Илия Кръстев. Според него ниската видимост прави акваторията дори по-интересна за гмуркачите. Има водолази, „разглезени“ от моретата с по-бистри води, и когато дойдат, им е много интересно, каза още той. Двамата експерти допълниха, че атрактивни за гмуркачите са флората и фауната в Черно море, тъй като са различни от останалите морета. През всеки сезон нашето море „предлага“ нещо различно като изживяване, освен това има и много потънали обекти, които също привличат вниманието на водолазите, каза Дарина Иванова. 

Като проблем пред водолазната дейност у нас Кръстев посочи липсата на законови разпоредби за нейната безопасност. По думите му, членовете на БНАПД работят по наредбите на международните организации, най-вече на Световната конфедерация по подводна дейност. Според Кръстев у нас липсва и нормативна уредба за устройството на водолазните центрове и клубове. Той отбеляза, че допреди 10 години асоциацията е полагала усилия да бъдат въведени национални правила, но държавните органи не са обърнали внимание на темата. Вече се отказахме и работим с международните документи, посочи Кръстев.

Иванова допълни, че на национално ниво би трябвало да бъдат опростени процедурите с издаването на разрешителни за гмуркане до потънали кораби, каквито по българското крайбрежие има достатъчно. По думите , е нужно да се облекчат и правилата за потапяне на обекти в морето. Други държави използват всички възможности да потапят ненужни кораби, лодки, вагони, които стават туристически атракции, но с течение на времето се превръщат и в изкуствени рифове, обясни тя.

Двамата експерти днес бяха сред участниците в юбилейната конференция на БНАПД. По случай 25-ата годишнина от основаването на асоциацията бяха връчени възпоменателни плакети на заслужили дейци за развитието на водолазната дейност в България.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 8000 абонати в страната остават без ток; държавата отпуска помощ за засегнатите домакинства
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов се срещна с гражданите на Габрово
Отстранена е аварията на магистрален водопровод „Гложене“
Мъж от Перник е проявил агресия към дежурния педиатър в „Детско отделение“, съобщи директорът на МБАЛ „Рахила Ангелова“
Вече четвърти ден в Ловешка област има населени места без ток, кметовете очакват ситуацията да се нормализира
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Над 8000 абонати в страната остават без ток; държавата отпуска помощ за засегнатите домакинства
Сфера
Поради повреда е преустановено плаването на румънския ферибот „Европа“, съобщиха от „Гранична полиция"
Контекст
Близо 30 населени места са без електрозахранване, случващото се не е основание за обявяване на бедствено положение, каза кметът на Габрово
В детайли
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов се срещна с гражданите на Габрово
Контекст
Почти всички населени места в Троянско вече имат електрозахранване, в Ловешко все още има села без ток
Основна линия
Към 8100 абоната в страната все още нямат ток, каза служебният министър Владимир Малинов
В детайли
Отстранена е аварията на магистрален водопровод „Гложене“
Местен фокус
Служебният министър на енергетиката и кметът на Троян се обединиха да се проведе среща с общините за набелязване на мерки срещу аварийните ситуации
Основна линия
Полицаи разкриха кражба на коледната украса от централния площад в Лом и върнаха светещи елени
Местен фокус
Водата в Берковица поскъпва с 0,29 лв. за кубик; цената е двойно по-ниска от тази в Монтана и региона
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.